Novorozenec 👶🏻
Máte doma čerstvě narozené miminko a něco se vám nezdá? Čtěte dál.
Miminku teče krev z pupíku, mám se bát?
Pupík vyžaduje péči několik dní až týdnů, nebojte se jej hezky otevřít a vytřít lihem, nemusíte se bát, že miminku ublížíte. Miminko občas reaguje pláčem, ale spíše pociťuje chlad alkoholového roztoku, než bolest. Pokud má miminko ještě zaschlý pupeční pahýlek, občas jej zvedněte, zkontrolujte a v případě potřeby také očistěte lihem.
V pupíku se také může utvořit stroupek, který se časem uloupne a na oblečení pak zůstanou fleky od zaschlé krve. V případě slabě krvácejícího pupíku miminka můžete zůstat v klidu. Kdybyste měli pocit, že krev pořád teče, gázovým čtverečkem nebo papírovým kapesníkem na pár minut na pupíček lehce zatlačte.
Miminko má fleky a pupínky, mám je něčím mazat?
Je zcela běžné, že miminko má různé pupínky, fleky a šupiny. Kůže si musí zvyknout na nové prostředí. Pupínky jako puberťák, odlupující se kůže... to vše je normální. Laicky řečeno je to vyrážka po všem novém, co miminko na světě potkalo (toxický erytém novorozence).
Masti a koupele většinou nijak výrazněji nepomáhají. Kůže potřebuje čas, proto čím méně mazání, tím lépe. Neměňte krémy každou chvilku, protože to nepomohlo.
Miminko má na čele/na šíji velký narůžovělý flek, co to je?
Je to tzv. névus. Narůžovělý flek, který se zvýrazní, když se miminko rozčílí. Najdete ho hlavně na jeho šíji, kde tomu říkáme čapí kousnutí. A některá novorozeňátka mají zase andělský polibek, což je flíček na čele, kořenu nosu a horních víčkách. Zpravidla vymizí do dvou let věku dítěte.
Miminko má nateklý genitál, je to normální?
Zduření a zarudnuntí genitálu je zcela normální, je to reakce na na estrogeny (ženské hormony) od maminky.
U holčiček vás může kromě něj překvapit také hlenovitý výtok, často i s příměsí krve. Nepanikařte, jedná se o tzv. pseudomenstruaci. Opět se jedná o hormony.
Za pár dní se vše upraví, buďte bez obav.
Miminko má nateklá prsíčka. Proč?
Otok prsou je pouze reakce na estrogeny (ženské hormony) od maminky. Občas se ze stejného důvodu může dokonce objevit i kapička mléka, tzv. neonatální mléko. Vše se za pár dní zklidní.
Miminko má žluté bělmo, je to špatně?
Zažloutlé bělmo můžeme u miminek pozorovat až do 6 týdnů věku, není to nic neobvyklého. Zabarvení je způsobeno pomalu se vyplavujícím bilirubinem.
Miminko má v oku žlutý hnis. Co s tím?
Je to nejčastěji způsobené neprůchodností slzného kanálku oka. Do narození se slzný kanálek nestihne otevřít u více než 60 % dětí. Obvykle postačí kapičky a správně provedená masáž kanálků, problém ustoupí nejpozději do několika měsíců.
V prvních 6 týdnech je zrak nejméně vyvinutým smyslem - miminko vnímá pouze světlo a tmu, jasné světlo pro něj není zcela komfortní a může být občas důvodem jeho neklidu a pláče. Je proto vhodné tlumit okolní světlo, a to nejen při hnisavém očičku.
Miminko kýchá a má v nose holoubky. Je to v pořádku?
Ano, miminka kýchají často a občas můžete z nosu vylovit holoubka. Nejedná se o nemoc, nos vašeho miminka funguje tak, jak má. Nos se snaží zachytit vše, co se do nosní dírky dostane. Prach, jakoukoliv částečku, pyl, viry, bakterie, plísně… Řasinky v nosní dutině vše zachytí a nosánek je buď vyprskne kýchnutím nebo obalí hlenem a snaží se dostat z nosu pomalu ven.
Miminko má měkká místa na hlavičce, zmizí to?
Ano, jedná se o lebeční švy, které (včetně tzv. fontanely na temeně hlavičky) srostou do druhého roku života dítěte. Tyto švy po porodu udržují lebeční kosti pružné a vytvářejí tak prostor pro růst mozku.
Mám miminku stahovat předkožku?
Ne, minimálně do 1 roku na pinďovi zcela jistě nic nestahujeme. V rámci péče stačí jen pečlivě opláchnout.
Miminko má chlupaté uši a záda?!
Nebojte, jedná se pouze o dočasnou roztomilost.🙂
Miminko bude mít modré oči už napořád?
Barva očí se mění až do 1 roku života, takže jak budou očka vypadat vám na začátku nikdo neřekne.🙂