Svědivá záležitost jménem svrab

13.04.2023


"Doktorko, dnes si o nás budete myslet, že jsme čuňátka. Máňa se celé noci škrábe a kroutí jako had. Nejdříve jsem myslela, že to bude tou novou aviváží. Ale potom mi napadlo… že to není to co si myslím???"

"Myslím, že myslíte správně. Marušku nekouše aviváž ale parazit. Má svrab."


Hned na začátku musím upozornit, že čtení článku může zpustit podivné oškrabování se na všech, opravdu všech místech těla.😛 Takže ti, co jste právě někde na veřejnosti, ještě je čas přestat číst, než na vás bude okolí pohrdavě koukat nebo od vás štítivě odstupovat.

Svrab. Dalo by se říct, jaký název, taková nemoc. Je to relativně časté parazitární onemocnění kůže způsobené mrňavým roztočem s výstižným jménem – zákožka svrabová. Měří kolem 0,5 mm, takže to není viditelná běhající potvůrka jako veška ve vlasech. (kdo se teď poškrábal na hlavě ať zvedne ruku). ✋Parazituje jenom na člověku, za tohle váš chlupatý mazlík nemůže. 

I tady platí, za vším hledej ženu. 😃 Svědění a projevy nemoci způsobuje samička. Sameček po kopulaci do 48 hodin dobrovolně umírá. Ovdovělá zákožka se zavrtá těsně pod povrch kůže a jme se stavby domečku. V noci si vyvrtá chodbičku a ráno na jejím konci naklade 1-4 vajíčka. Za svůj asi 6týdenní život stihne tak 50 vajíček🤯, ale jenom z 10 % se vyklubou živá zákožčata. 

Pečlivý pozorovatel chodbičky zakončené drobnou tečkou může na kůži vidět. Škrábáním se však obvykle všechno slije do rozškrábaných zarudlých fleků, odřenin, strupů, jednoduše taková mišmaš vyrážka. U dětí se může objevit skoro na celém těle, na dlaních, mezi prsty, na bříšku, v podpaží, ale i na obličeji. U dospělých krk, hlavu a plosky nechá zákožka v klidu. Hledá místa, kde je kůže měkká, teplá a tenká.

Nebojte, běžným podáním ruky nebo kratším kontaktem se nenakazíte.🤭 Ona zákožka, i když má 8 hbitých nožiček, není žádný sprintér ani skokan. Takže je potřeba delší kontakt tělo na tělo.

První zrada zákožčí je, že umí přežít na předmětech, které nemocný používal. Holduje hlavně tkaninám, takže oblečení, ručníky, povlečení, potahy, matrace. Na pořízení svrabu není vždy nutné se s někým třít. Stačí přespat na chalupě pod půjčenou dekou nebo si doladit outfit trikem od kámošky. Inkubační doba je 1-3 týdny, občas i delší. Že jsme si zákožče přivezli s sebou z tábora tak ani nevzpomeneme.

Jak se tedy ten svrab projevuje? Vyrážkou a prvotřídním svěděním. Vyrážka bez svědění není svrab. A teď pozor! Svědění bez vyrážky svrab může být!!! Je to tzv. svrab mytých. I lidi s hodně vysokými hygienickými návyky bohužel může svrab poškádlit. Vyrážku u nich hledáme stěží, ale svědění je úporné. 

Kdy? Hlavně v noci, má sladká Emčo.🌜 A v teple. Pod peřinou, po teplé sprše, v teplém pyžámku. Zapomeňte tedy na to, že svrab je nemoc čunčat, smraďochů a špiňochů. Má vaše dítě vyrážku a večer se může uškrábat? Vyrážku nemáte, ale po zalehnutí do postele byste uvítali škrabající perpetuum mobile? 😵‍💫Pohybovali jste se v podezřelém prostředí – cizí postel, půjčená deka, bunda, spacák, kontaktní práce s lidmi, internát…? Skočte za svým lékařem a řekněte zaklínadlo – pruritus magnus 😃 aneb velké svědění.

Doktor vás vyšetří a v tom lepším případě vás s úsměvem pošle hezky domů. V tom horším na vás sešle síru všech pekel.👹

V léčbě se používá sírová mast anebo permethrin. Namazat maroda komplet od hlavy k patě, ale oblast kolem očí a pusy ušetřete. Když si dítě umyje ruce, nezapomenout opět natřít. 🖐️ A vydržte se neomýt dřív, než uplyne doba, kterou vám doporučil lékař. Sírovka je až na 3 dny, smrdí jako čert, ale lze jí použít i pro malinké děti a těhulky. Infectoscab je mast, která by měla zafungovat už po 8 hodinách, ale občas není k dostání a občas je potřeba ještě jedno kolo léčby. Jeden by čekal, že když už se nechá natřít tím žlutým nesmyslem, tak svědění zázračně zmizí. Zrada číslo dvě. Kůže může svědit ještě několik dní po léčbě. Je potřeba jí intenzivně promazávat a hydratovat, často pomůžou léky proti svědění.

No dobře, tak se napatlám, vykoupu a hupky do provozu. 😎 

Zrada třetí a pro každou hospodyňku nejhorší. Rozborka – sborka celé domácnosti. 🥵 Vyperte vše, co vyprat lze. Na 60 stupňů Celsiových. Po vyprání a usušení (sušička je kámoš v tomto boji nelehkém), žehlete ostošest. Prádlo pak poskládat a nechat alespoň 3 dny odpočívat bez tknutí. Vypráno? Vyžehleno? Tak Luxany chyťte se strojů. Vysát všechno, včetně sedaček auta. A nezapomeňte na boty. Ty nenosit alespoň 5 dní. 

Jedno co svraboška dlouho nevydrží, je žít bez kontaktu s kůži. Po 5 dnech se odeberou na věčnost i ty nejodolnější kusy. Je to srabík ten svrabík.🤡

Tak víc prostoru tomu parazitu nedám. Snad to někdo vydržel číst až sem. A nemyslete, vím, jak se cítíte. Já to psala několik dní😃