Pomoc, já blinkám!

21.02.2022

Původně jsem si povídání o tom, co dělat, když vaše dítko zvrací, má průjem nebo obojí, chtěla nechat na čas, kdy budete plánovat letní dovolenou. Ale v tomto divném světě se dějí divné věci, a tak se nám hromadné blinkání rozjelo už teď v zimě. Takže zkusím něco napsat a vy budete na léto připraveni.

Hlavně na to nespěchat

Tak a půjdeme ze shora dolů. Dítě nám zvrací! Jednou? To jsme ještě v klidu. Dvakrát? To už si pomalinku okusujeme nehty. A potřetí nastává záchvat paniky. A když je záchvat paniky, je potřeba pomalu dýchat a vzpomenout si na pár jednoduchých rad.☝️

Základem je zklidnit žaludek, nechat ho odpočinout. Často od vás slýchám: „Máňa měla po blinkání žízeň, tak vypila hrníček mátového čaje a za chvíli byl zpátky. Zkusili jsme heřmánek a celý ten hrnek opět ven. A Colu. Tak ta se vrátila také.“ Nechte prosím dítě po zvracení chvilku bez pití a jídla. Ono se nic tak strašného nestane.😉 Ať si po zvracení vypláchne pusu studenou vodou a potom zkuste chvilku odvést jeho pozornost od pití. Využijte tuto dobu na to, že ihned dáte čistou vodu do lednice a do mrazáku.⛄️ Když máte minerálku, tak jí zkuste zbavit bublin a rychle s ní k ledu. Štěstí přeje připraveným, takže první blinkání = voda v lednici.

Když to vydržíte tak 15-30 minut, tak vytáhněte tu chladnou tekutinu a dejte Blinkimu 1-2 lžičky do pusy. Když to nejde po lžičkách, zkuste stříkačku, pomoct může i odměrka na Nurofen. Opakujte po cca 10-15 minutách.

Vydrželi jste muka, 2-3 hodinky lžičkujete a nejste ohozeni?🤩 Tak jste o kousek blíže k úspěchu a můžete dát dítěti pít nápoj brčkem nebo vypít pár loků. Ale nepospíchejte! Nevyplácí se to. Žaludek to nevydrží a jste zase na začátku.

Mějte přehled

Zkuste si tekutiny čárkovat jako pivo v hospodě. V případě, že byste skončili na pohotovosti, doktorovi tím uděláte radost. Když už jsme u toho zapisování, udělejte tam i nějakou značku, kolikrát dítě zvracelo. 

Nevěřili byste, jak rozdílný to může být počet, když mi rodič hlásí: „Celou noc zvracelo!“

Ice Ice Baby🎵

Další moje osvědčená rada: Zkuste dát dítěti do pusy kousek ledu nebo zkuste rozmixovat ledové kostky na tříšť.❄️ Dítě tím zaujmete a kousek ledu udělá velikou službu. Myslím, že každý rodič by měl začít po narození dítěte uchovávat v lednici pár kostek ledu. A nemyslím tím do drinku, kterým oslavíte, že se vám dítě konečně podařilo uspat.😴 O všech možnostech využití zkusím někdy něco málo napsat.

Mimo ledu a vody je fajn slabší ledový černý čaj, jenomže ten musíte uvařit a vychladit, což chvilku trvá.☕️ Když dítě neochucenou vodu nebo led odmítá, nápoje můžete mírně osladit - lepší něco než nic. Rehydratační iontové roztoky zakoupené v lékárně, jako třeba Kulíšek apod., jsou sice fajn, ale děti je obvykle pro slanou chuť odmítají.🤢 Proto je nenuťte. Když je však doma v zásobě máte, zkuste občas propašovat jednu lžičku mezi čajem, vodou nebo ledem. 

Pokud dítě už přibližně 6 hodin nezvracelo a má pocit hladu, může začít trošku jíst. Tady se nechte vést dítětem. Když jídlo odmítá, nenuťte ho. Nikdy. Ví, co dělá. Když nějaké to dečko pohubne, rychle ho nabere, nebojte.

A co když zvracení trvá? 

  • Dítě neudrží ani pár lžiček? Neváhejte a jeďte k lékaři.
  • Pár lžiček vypije, ale není to žádná hitparáda a k tomu nic nevyčuralo posledních pár hodin? Jeďte!
  • Několik lžiček udrželo, vyčuralo pár kapek, ale je takové placaté? Jeďte!
  • Objevilo se ke zvracení cokoliv jiného? Bolest hlavy, světloplachost, má vyrážku, horečku? Jeďte!

Nejhorší je přijít na pohotovost s dehydratovaným (tzv. vysušeným) dítětem. To pak slyším na ambulanci po propuštění stížnosti: „Dvě sestřičky na něm ležely a ten doktor ho rozpíchal jako cedník!“ 😩

Věřte, že pro doktora na pohotovosti je vyblinkané dítě noční můra. Těm dětem opravdu ty žilky nejdou napíchnout.💉

Je to jako střelba na biatlonu. První nepovedená ještě fajn, druhá už méně fajn, třetí to už mají všichni oči vzhůru, u čtvrté se modlíte ke všem bohům a vesmíru, pátá - viděli jste českou biatlonistku na olympiádě? Tak přesně taková slova se nám melou v hlavě.🙄

Lepší zbytečně než pozdě

Takže: Zvrací vaše dítě a vám se doma nedaří to zastavit? Nelíbí se vám, jak vypadá nebo máte prostě tucha, že to není oukej? Jeďte k lékaři.👨‍⚕️ V tom nejhorším, vlastně tedy nejlepším případě vás pošlou domů a vy si budete moct hodit ty kostky ledu do drinku a připít si na další zvládnutou zkušenost s dětmi.🥂 A možná si nějaká ze sestřiček nebo lékařů zamumlá, ale za ten pocit klidu to stojí.

A máme to!

Tento příspěvek berte jako takovou rychlou pomůcku. Co dělat, jak nic nezkazit a jak si pomoct s tím, co je doma po ruce. Vím, že se teď roztrhne pytel s radami, co ještě na zvracení pomůže. A zcela jistě, že se tam objeví Cola.🥤 Když vám pomohla a nedáte na ní dopustit, tak ji dávejte. Ale zrovna Colu u toho blinkání nevidím moc ráda.😠

Teď by mělo následovat psaní o tom, co všechno jíst a nejíst po zvracení. Ale o tom až za pár dní, v dalším příspěvku. Bude to takové 2v1. Posuneme se o kousek dál a popereme se i s průjmem.