Jedna, dvě, tři... Kolik je vlastně těch pupínkových nemocí?

24.01.2022

Jak je to vlastně s tím číslováním nemocí? Vzhledem k tomu, že těch kropenatých dětí teď vidím v ambulanci víc než dost, posílám do světa malý matematický tahák.

Dětská exantémová onemocnění

Číselné seřazení infekčních exantémových onemocnění pochází ještě z roku 1905. Dnes se už objevuje jenom v učebnicích pro mediky jako zajímavá informace, běžně se nepoužívá. Ale pětka a šestka nám tady zůstaly. A to je fajn, protože je to jednoduší. A neděsí to tolik, jako když rodičům řeknu, že jejich dítě má Megalerythema infectiosum nebo Exanthema subitum.🦠️

„Doktorko, Máňa měla teplotu a teď je celá kropenatá!“

„Nebojte, to je šestá dětská nemoc.“

„Ne?! To nás jich čeká ještě dalších pět?“

Mediky samouky neošidím a seznam jim sem napíšu celý:

  1. spalničky
  2. spála
  3. zarděnky
  4. pseudospála
  5. pátá nemoc
  6. šestá nemoc
  7. syndrom ruka-noha-ústa

V ambulanci se teď 5-6-7 objevují tak často, že bych ty čísla asi měla vsadit ve Sportce.🤑 A asi se i nejvíc pletou. Tak bych dnes psala hlavně o nich.

Začneme pětkou

Latinsky Megalerythema infectiosum. Je to nezávažné virové onemocnění. A i když máte nutkavou potřebu flekaté dítě něčím namazat nebo do něj nalít nějaký Antiflek sirup, tak opravdu nevyžaduje žádnou speciální léčbu. Inkubační doba nemoci, to je doba od nakažení k projevům, je asi 14 dní. Takže „pacienta 0“ je často těžké dohledat. Na začátku nemoci může být dítě nemastné neslané, mít zvýšenou teplotu, bolesti hlavy, nebo mírnou soplitídu.🤤 Děti jsou nejvíc nakažlivé hned na začátku, když ještě nikdo netuší, že se nemoc chystá. Jakmile se objeví pupínky, už se nikdo nenakazí

A potom se objeví vyrážka. Na tvářích vypadá, jako když chudáka dítě někdo propleskne nebo je uřícené.🥵️ Kolem pusy a nosánku důsledný pozorovatel najde vyblednutí. Dítě má červenofialové skvrny i na trupu a končetinách.🦵️Občas svědí, občas mizí a zase se objevují na jiném místě. Vyrážka trvá 1-3 týdny. Mizí postupně „od centra“, takže po několika dnech hlavně na končetinách připomíná červenou síť.

I po úplném vymizení se ještě umí připomenout. Hlavně po mechanickém podráždění kůže, koupeli nebo slunění. Kromě vyrážky dítě moc nemocně nevypadá. Občas se můžou objevit bolesti a mírné otoky kloubů.

Šestka je taky virové onemocnění

Někdo jí říká třídenní horečka nebo růžovka. Latinsky je to Exanthema subitum. Je to nemoc miminek, obvykle od 3 měsíců do 3 let. A proto, i když je to onemocnění nezávažné, může nás u tak malých dětí vyděsit.🥺️ 

Začíná náhle, z plného zdraví. Dítě topí jako kamínka a to nejenom naoko. Teploty dosáhnou klidně i 40 °C. Mrně je unavené, spavé, nebo plačtivé a neklidné. Může méně pít. Šikovné mamky občas po bedlivějším pátrání objeví na záhlaví drobné zvětšené uzlinky. Po 3 dnech stresu se kamínka z hodiny na hodinu vypnou a u dítěte se objeví drobná růžovočervená vyrážka. Dítě se osype od hlavy až k patě a za pár dní se od paty k hlavě zase odsype.😇

Vyrážka děti obvykle nesvědí, mazání není potřeba. Co ale musíte, je správně léčit teplotu. Šestka je přesně ta mrcha mrchavá, která umí spustit febrilní křeče. 

Šestka je hooodně nakažlivá. A opět hlavně v čase, když vaše robátko ještě překypuje zdravím. Takže když jste měly babinec a u vašeho dítěte následně proběhne třídenní horečka, zavolejte holkám, co u vás byly s dětmi. Ať se za 6-12 dní neleknou teploty.🤒 Můžete tak některé z dětí ušetřit různých vyšetření nebo i hospitalizace. Často se stane, že malé dítě s tak vysokou horečkou končí v noci na dětském oddělení.

A do třetice nemoc s podivným názvem 

Ruka-noha-ústa. I když je to opět poměrně nezávažná viróza, z této trojice mě štve nejvíc. Protože bolí.😖

Na začátku může mít dítě teplotou, nechutenství a bolest v krku. Rychle se objevují flíčky na dlaních a chodidlech. U malých dětí je občas najdete i na pažích, hýždích a v tříslech. Brzy se flíčky mění na malé puchýřky velikosti špendlíkové hlavičky. Vyrážka hodně svědí a bolí. A aby toho nebylo málo, v celé puse, na jazyku, na patře a i rtech se vytvoří afty. Ty jsou hodně, hodně bolavé a děti často odmítají jíst a pít. 

Dobrá zpráva je, že všechny tyto projevy se obvykle hojí bez komplikací a bez jizev v průběhu 10 dnů.🥳️

Svědění můžete zkusit tlumit jako u neštovic: Krátká sprcha, studený Fenistil gel, Virasooth gel a podobně. Snažte se hlavně do dítěte dostat dostatek tekutin.🥤Jídlo nechte jídlem, dítko si řekne, když to půjde. Zkuste tekutiny vychladit, osvědčilo se cucat kousek ledu nebo ledová tříšť po lžičkách. Když si dítě nechá pusinku vytřít, zkuste gely, které se používají při růstu zoubků. Tady opět není univerzální rada, jak urychlit hojení.😶

Co platilo u pětky a šestky, že jakmile se dítě osype, tak již nemoc neposune dál, tady neplatí. Ve stádiu puchýřků je dítě opravdu hodně infekční. A ještě jedno mínus téhle nemoci: onemocnět lze i opakovaně, pokud se dítě nakazí jiným sérotypem (zjednodušeně virem stejného příjmení, ale s jiným křestním jménem).

Takže? Co si vlastně pamatovat? 

I když je dítě celé kropenaté, specifická léčba těchto pupínkových viróz neexistuje. Hlídejte teploty, dostatek tekutin, tlumte případné svědění a dejte dítěti čas na zotavenou.👶

Tak, taháček je na světě. Určitě se dozvím, že by se dalo napsat mnohem víc, podrobněji, odborněji. Tohle je ale spíše pohodový článek pro maminky, které si chtějí po celodenním zápřahu s dětmi něco přečíst a neusnout u toho.