Co s tím kašlem, doktorko? (Část II.)
Tak všichni už zvládáme rýmu a posuneme se konečně k tomu kašli.
Jaký je ten kašel?
Když vám dám v ambulanci tuhle zákeřnou otázku, obvykle slyším:
Ošklivý. Hnusný. Divný. Fuj. Jak jako jaký?🤨
Nebo beze slov naznačujete, že budete brzy blinkat. Občas někdo řekne, že je kašel tuberácký, jako starý kuřák, jako kohout, jako pes - ale to už jásám a tleskám! 🥳️
Přemýšlím, jestli tedy může být kašel hezký. Shodneme se na tom, že spojení „hezký kašel“ je malinko divné.(„Táto, slyšels? Jak nám ta naše Máňa v noci hezky kašlala? To bylo, co?“🤗)
Teď se mnozí z vás ušklíbnou, protože mě určitě slyšeli říct: „Toto je dobrý kašel.“ Ano, říkám to často. Moje pediatrické ucho je už za ty roky vycvičené. Ale za dělení zlý a dobrý by mě asi moji profesoři na fakultě moc po ramenech neplácali. Nechystám vás však na státnici z interny, proto nám bohatě postačí suchý a vlhký kašel.
Není kašel jako kašel
Suchý kašel je všem dobře známý. Zaskočilo vám někdy? Kašel jako blázen až tečou slzy? Začíná tak většina infekcí dýchacích cest. Jak jsem už psala, kašel není nemoc, je to obranný mechanizmus. Proto i suchý kašel může být projevem začátku nezávažné infekce dýchacích cest a není potřeba hned plašit. Často jde ruka v ruce s rýmou. Zbystřila bych v momentě, když se nechce za 2-3 dny měnit na vlhký, dítě má teploty, kašel provází bolest na hrudníčku, připomíná zlého psa, dítě bolí v krku, svědí ho oči, má ekzém, je unavené, polehává, nezvládá skotačit jako předtím.
Mimochodem, slovem „zbystřit“ myslím jít za doktorem, ne napsat na chat Supermamča.🙄
V lepším případě se suchý kašel za pár dní promění v jeho hodnějšího kamaráda, kašel vlhký. A tady vzniká prostor pro moje oblíbené: „To je ale dobrý kašel.“ 🥰️ Vlhký kašel je ten lidově ,,kuřácký”. Když se to dítěti takzvaně „trhá na hrudníku“, „rachotí mu to tam“ nebo mu tam „hraje orchestr“. Občas, když máte malé mrně, tak si postesknete: „On to sice nakonec vykašle, ale potom to i tak spolkne“. Netrapte se tím, je to v pořádku.
Malé děti hlen obvykle nevykašlou. Ale nelekejte se, když dítě občas spolykané hleny po ránu vyblinká. Obvykle se mu pak velmi rychle uleví. A to uleví i vám.
A teď napíšu něco, co nechcete slyšet. Vlhký kašel po infekci dýchacích cest může u dětí trvat i několik týdnů. Vydržte to. Mávnout nad tím rukou můžete ale jenom v případě, že dítko v noci sladce chrní, odkašle si ráno hned po probuzení, chrchlá když běhá jak králíček Duracell nebo v zimě když vyběhne z vytopeného bytu nebo auta do mrazu. V momentě, kdy vykašle něco, co má jinou barvu než průhlednou, kašel bolí, provází ho teplota, je dušné (dušné znamená, že dýchání slyšíte až z kuchyně), výrazně se pohybuje krční jamka, bříško nebo místa mezi žebry - tradá k lékaři!
Myslím, že nemusím psát, že když se dítě aktivně uloží do postele, je zle. Každá změna chování jinak aktivního dítěte, znamená pohotovostní režim a jedna noha v čekárně!
Co s kašlem můžu udělat doma?
Když vám napíšu, nechte kašel kašlem, dostanu flákanec? 😬
Když se jedná o prostý kašel, tedy bez komplikací (s těmi vám poradí lékař) nemusíte absolvovat lekci lektvarů a kouzel. Snažte se dítě hodně zavodňovat. Suchý kašel přes den netlumte. To je cesta do nočního kašlacího pekla. Jasně, že si v noci člověk umí představit i jiné radovánky než kašlající dítě... Proto když máte doma úplného mrňouska, zkuste Fenistil kapičky. Když už dítko sfouklo první svíčku na dortíku, je v nabídce několik sirupů a kapiček vhodných ke tlumení kašle. Ale i tak bych k nim přidala ten Fenistil. Když to nejde a sousedé na vás ráno vyzývavě koukají ve výtahu, ozvěte se. Na lektvary jsem dobrá.👩🔬
Vlhkému, tomu dobrému kašli, nechte volný průběh. Když vaše dítě rádo meducínku, můžete pomoct sirupkem na uvolnění hlenu. V lékárnach jsou jich plné police, všech barev, chutí a vůní. Vezměte to zleva doprava nebo opačně, nic nepokazíte. ALE ➡️
Buďte trpěliví🧘♂️
Občas zaslechnu něco jako: „Dali jsme Mucosolvan, to nepomohlo, tak jsme dali Bromhexin. Sousedka řekla, že pomáhá Hedelix, tak teď nevíme. “
Prozradím vám tajemství. Zastavit kašel ani jeden s těch sirupů neumí. Pomůžou, když se dají po ránu nebo krátce po obědě. Ale jenom odkašlat. Nic víc nečekejte. Takže zkuste nedělat zásoby mukolytik na rozpuštění světa a vydržte u jednoho. Jo a hlavně, nedávejte ho večer, jinak jsme zase u nočního kašle.
V případě vlhkého kašle se můžete vyřádit s použitím všech dostupných rad našich babiček, případně tchýně, sousedky, čarodějnic, vesmíru, babky kořenářky, různých kuliček a doktora Googla. Nezkazíte tím asi nic. Víte jak to je. Víra tvá tě uzdraví. Jenom moc prosím, zkuste nespálit dítěti kůži na hrudníčku! Já už opravdu viděla ledacos.🙈
Je mi jasné, že málokteré dítě udržíte doma v posteli. Takže dítě s kašlem bez komplikací může ven. Ale ➡️ Zařaďte mu nižší rychlostní stupeň a ať je venku den podobný příjemnému jaru.
Vím, že to chce občas pevné nervy, ale klidný rodič je polovina úspěchu.
Dejte kašli čas a netlačte na pilu. Věřte, nevěřte, ale bědování typu „Já se z toho kašle zblázním! Co jsem komu udělala? To jsem zvědavá, co na to šéf... A máme po hezkém víkendu.“ jsou pro kašlík takovým hnojivem.
Mějte se hezky a nezapomeňte, kašel nám dala příroda do vínku, abychom se zbavili zlého. Ne abychom se trápili. 😉