A nemáte lehčí otázku? aneb Imunita
"Doktorko, co mám koupit na tu imunitu? Abychom se už neviděli?"
"Doktorko, vy už se budete zlobit, ale zase jsme tady."
Slyším to dnes a denně a umím si představit i lehčí otázku. Protože mám obavu, že cokoliv bude jednodušší než poradit
kouzelný lektvar na imunitu.
Často vidím, jak jste nešťastní z toho, že ten váš mrňous zase kašle, soplí a topí - no je prostě marod. Je to sice k vzteku, ale není to ale důvod ke smutku. Imunita jednoduše roste a dozrává s vaším dítětem. Když se vám mimísek narodí, taky mu necpete do ruky tužku, ať se vám podepíše na rodný list. Dítě se psát a číst naučí časem.
Stejně tak se imunita naučí „přečíst“ patogen a „napsat“ dostatečné množství protilátek. A to chce čas a kontakt s okolním prostředím.
Asi si teď mnozí poklepou na čelo, když napíšu, že běžné dítě může mít 6 až 8 nekomplikovaných infekcí za rok. Takže nemusíte dítě po 3 rýmě nebo angíně hned hodit do centrifugy a imunologicky mu rozebrat všechny molekuly.🧬️Ano, existují různá onemocnění imunity. A jsou vážná a život ohrožující. Ale ty se nesnaží ukrýt za rýmu a kašel. Obvykle se projeví v ranném dětském věku těžkým průběhem infekcí.
My lidi prostě potřebujeme to „promořování“. Podzim je toho obvykle důkazem. Děti se vrátí do školek a škol, některé poprvé, některé změní kolektiv a promořování viry a neduhy je tady. Ale potěším vás, od zasednutí vaší ratolesti do školních lavic se už budeme v ambulanci vídat pořád méně a méně. Přibližně kolem 6-10 roku života má imunita maturitu za sebou a funguje jako u nás dospělců.🥳️
Univerzální recept prostě neexistuje
Ne, nemám recept na zázračný lektvar a neřeknu vám, pro co skočit do lékárny, ať už je konečně klid. 👿 Lhala bych, kdybych napsala, že něco takového existuje. Ale pozitivní informace je, že tady se otevírá brána do kouzelného světa alternativní medicíny. Můžete ji otevřít a zkoušet. Obvykle nakouknete k homeopatům, ke džbánku s kolostrem, babce kořenářce, gumovým vitaminovým mimozemšťanům, hlívě a jiným houbám, energii z vesmíru. A možná něco z toho pomůže zrovna i vašemu dítěti. A možná to bude jenom čas a imunita vašeho dítěte prostě dozraje. Když však máte pocit, že něco chcete zkusit, udělejte to. Každé dítě je jedinečné a může překvapivě hezky reagovat na něco, co jinému vůbec nepomohlo. Ale prosím, nenechávejte v tom majlant.💸To si penízky pomalinku odkládejte a zkuste raději dítě vysolit v létě u moře nebo vydýchat na horách.
A co jsem zkoušela na svých dětech já ?
Vitamin D, pravidelně a dlouho. Dlouho znamená i puberťákům. Celou zimu. Přesněji ty měsíce, které ve svém slovenském názvu obsahují písmeno R. 😃 (všichni vědí, že ano?) Pro mě je ten sluníčkový vitamín takové moje homeopatikum. Už moje babička na mě vždy volala: "Poď si ku mne sadkať, budeme chytať slniečko, aby si mi bola v zime zdravučká."☀️
Dále jsem dětem dopřála probiotika, živé bakterie. Ale ty jsem občas po nemoci koupila v lékárně, jinak stačil kvalitní jogurt, kefír nebo jiný zakysaný výrobek. Myslím jogurt, ne Lipánek a Kostík. Rozumíme si, však?
A rybí tuk! No jo, už slyším Fuuuuj ! Ale ty jižanské bambini opravdu tolik nemarodí. A vzpomenete, kdy naposled mělo vaše dítě rybu? Vánoce? Moje děti mají taky dávivý reflex, takže jsem jim dávala rybí tuk v různých ochucených kapsličkách a doufala, že po nich budou nejenom zdravé, ale i neskonale chytré. Píše se to přeci v příbalovém letáku. 😃
A když už nás nějaká mrcha nemoc navštívila, tak jsem se jí snažila vyhnat hezky po "babičkovsku." Takže šup do tepla a hlavně klidu. Po celou dobu léčby. V případě teploty-pyžamová párty hezky pod duchnou. Udržet tam dítě je heroický výkon, odzkoušeno na vlastní kůži. Nejhorší asi bylo neusnout dříve než ony. 😛
Ale přemýšlejte, proč když jsme nemocní, netoužíme po ničem jiném než po teplém pelíšku? Zavřít oči a vypnout se od okolního světa? Nedává nám tím nemocné tělo určitý signál? "Hele, zpomal! Já mám teď dosť práce s nemocí, nemůžu tady lítat jako splašené."
Víte jak často se v ambulanci, držíc v ruce recept na antibiotika, loučíte s otázkou: "A můžeme ven? Vyvětrat se? Proběhnout?" A to i když venku mrzne až praští nebo by se mlha dala krájet. 🥶
A když už něco dobře začnete, zkuste to dotáhnout až do konce. Velký, špatný vidím v nedoléčených infektech dýchacích cest. První dva, tři dny obvykle vydržíte. Potom dítěti otrne a tradá do provozu!! Prosím nepolevujte a vydržte to do konce. I obyčejná rýma trvá 7 dní. Takže v čase od podzimní do jarní rovnodennosti bych si vyvětrávání a proběhávání s dítětem se soplitídou odpustila. Hlavně když si ta soplitída vyžádala vyšetření u lékaře.
Takže i imunita dětí pediatra byla vystavena kobercovým náletům školkových breberek. A poradila si hravě sama, bez berliček a tajných lékařských kouzel.
Slibuji všem, že když se zázračný lektvar na imunitu objeví, budete o tom vědět jako první😉