Horečka

Umíte si poradit s horečkou u dítěte? Pokud ne, tady je malá nápověda!🤒

Jak poznám teplotu a horečku?

Normální teplota lidského těla je teplota do 37 °C. Během dne kolísá, nejvyšší je pozdě odpoledne a večer. Horečkou myslíme teplotu nad 38 °C. Horečka není nemoc - je to jenom příznak nemoci.

Jak dítěti změřit teplotu?

Teploměrem v zadečku, tzv. rektálně, nebo v podpaždí u větších dětí, jinde měřené údaje bývají mnohdy nepravdivé nebo zavádějící. Pokud teplotu měříme rektálně, odečítáme vždy půl stupně, což v praxi znamená, že pokud v zadečku naměříte teplotu 38,7 °C, je skutečná teplota 38,2 °C.

Jaké léky smím či nesmím na teplotu podat?

✅Jsou dvě skupiny léků na snižování horečky - Ibuprofen (Nurofen, Brufen, Ibalgin) a Paracetamol (Paralen, Panadol). Určitě je nezapomínejte mít vždy v domácí lékárničce a na cestách, a to nejlépe i v různých formách podání.

❌Nikdy dětem do 15ti let nepodávejte Aspirin a Acylpyrin nebo jiné léky s obsahem kyseliny acetylsalicylové!

Jak dávkovat léky na teplotu?

💊 Ibuprofen podáváme v dávce 30 mg/kg/24 hodin. Denní dávku Ibuprofenu pravidelně rozdělíme do 3 dílčích dávek po 8 hodinách. 

💊 Paracetamol podáváme v dávce 50 mg/kg/24 hod. Denní dávku Paracetamolu rozdělujeme do 4 pravidelných dávek v intervalu po 6 hodinách.

Léky podávejte vždy podle váhy a ne podle věku dítěte. Pokud nám teplota neklesá ani po 3 hodinách po podání léku, nebo stoupá dříve než po 6 hodinách, můžete zkusit léky (Paracetamol/Ibuprofen) prostřídat.

Příklad: Dítě vážící 10 kg potřebuje 10 x 30 mg = 300 mg Ibuprofenu za 24 hodin, nebo 10 x 50 mg = 500 mg Paracetamolu za 24 hodin. Když naměříme horečku například v 18 hodin, podáme 100 mg Ibuprofenu (třeba 5 ml Ibalginu) a teplotu zkontrolujeme za 2-3 hodiny. Pokud teplota neklesá nebo stoupá, můžeme již za 3-4 hodiny, tzn. ve 21-22 hodin, podat 125 mg Paracetamolu.

Mám dát čípek, sirup nebo tabletu?

Formu podání zvolte dle schopností a stavu dítěte. Čípky jsou vhodné pro malé děti nebo děti, které zároveň trpí nevolností či zvracením. Pokud má dítě průjem, je vhodnější například sirup. Je dobré mít v lékárničce všechny varianty. Důležité je vždy dodržet dávkování, a to lépe podle hmotnosti než podle věku.

Co mám dát dítěti k pití?

Důležité je hlavně zvýšit příjem tekutin. Doporučují se vlažné až studené nesycené nápoje. Tekutiny musíte dítěti aktivně nabízet - nečekejte, až se napije samo. Raději podávejte menší množství častěji. Dva hrnky za den nestačí. Pozor na podání mléka v čase horečky, dítě ho obvykle vyzvrací. Nemyslí se tím kojení, v tom pokračujte dle chuti dítěte.

Jak na fyzikální chlazení?

Fyzikální chlazení je určitě vhodné. Hodí se vlažná, ale ne ledová sprcha, tj. malinko chladnější než teplota těla, šetrná koupel, omývaní houbou, studené zábaly a obklady. Pokud se dítě příliš brání, nenuťte ho.

Kdy s horečkou k lékaři?

  • vždy s dítětem mladším 3 měsíců
  • když horečka po správném podání léků neklesá 3. den
  • když je vyšší než 39,5 °C a nedaří se Vám ji ničím srazit
  • když dítě výrazně málo pije, opakovaně zvrací a má řídké stolice
  • vždy, když se vyskytne některý z alarmujících příznaků níže

Jaké jsou alarmující příznaky horečky?

Pokud se některý z příznaků objeví, je nutné bezodkladně kontaktovat jakéhokoliv lékaře nebo RZP na čísle 155.

  • poruchy hybnosti nebo ochablost dítěte
  • nereaguje na běžné oslovení či bolestivější podnět
  • ztuhlost šíje, kdy dítě nemůže předklonit hlavu
  • mramorovaná kůže, výrazně chladné končetiny a nafialovělé rty
  • krvavé skvrnky na kůži, malé modřinky, které po zatlačení dnem sklenice nemizí
  • výrazná bolest hlavy se světloplachostí a silným zvracením
  • ztížené dýchání (ale neplést se zrychleným dýcháním)

Pokud se chcete dozvědět ještě něco navíc, přečtěte si na blogu povídání o teplotě.